(Video) Sfânta Teodora de la Sihla serbată la Mănăstirea Sihăstria

7 August 2020
Arhiepiscopia Iașilor
Autor: Adrian Sârbu

Mănăstirea Sihăstria s-a îmbrăcat în haină de sărbătoare cu prilejul serbării ocrotitoarei sale, Sfânta Teodora de la Sihla.

Sfânta Liturghie a fost oficiată de către Înaltpreasfințitul Părinte Teofan, Mitropolitul Moldovei și Bucovinei, înconjurat de soborul preoților și a diaconilor.

După citirea Evangheliei, Înaltpreasfinția Sa a rostit un cuvânt de învățătură despre pilda vieții Sfintei Teodora.

În cadrul Sfintei Liturghii a avut loc hirotonia întru preot pe seama Mănăstirii Sihăstria a ierodiaconului Ioan Coșeriu.

Sfânta Teodora de la Sihla a viețuit în condiții aspre ultimii ani a vieții sale în peștera din apropierea Mănăstirii Sihla.

După Sfânta Liturghie, Înaltpreasfințitul Teofan a săvârșit slujba parastasului în cimitirul Mănăstirii.