(Video) Parohia Sfântul M. Mc. Gheorghe din Rădeni în haină de sărbătoare

9 August 2020
Arhiepiscopia Iașilor
Autor: Adrian Sârbu

În Duminica a 9-a după Rusalii, Parohia „Sf. M. Mc. Gheorghe” din Rădeni, comuna Păstrăveni, jud. Neamț, s-a îmbrăcat în haine de sărbătoare.

Sfânta Liturghie a fost oficiată în curtea bisericii, de către Înaltpreasfințitul Părinte Teofan, Mitropolitul Moldovei și Bucovinei, înconjurat de soborul preoților și a diaconilor.

După citirea Evangheliei, Părintele Mitropolit a adresat un cuvânt de învățătură celor prezenți, despre marea prețuire a omului de către Dumnezeu - cununa creației Sale, precum și despre răspunsul omului la această măreață chemare.

La finalul Sfintei Liturghii, au fost oferite distincții de vrednicie ctitorilor Parohiei.

De asemenea, Preotul Paroh Andrei George Stan a primit din partea Sfintei Mitropolii, în semn de recunoaștere pentru întreaga sa activitate preoțească, cea mai înaltă distincție a Mitropoliei Moldovei și Bucovinei: „Crucea moldavă”.

După Sfânta Liturghie, a fost oficiată și slujba de sfințire a complexului parohial nou construit.