Comunicat finalizare proiect, Parohia Sfântul Gheorghe Lozonschi

Arhiepiscopia Iașilor Noiembrie 27, 2020

PAROHIA SF.GHEORGHE LOZONSCHI, cu sediul în strada Iordache Lozonschi (fosta Cloșca) nr.18, Municipiul Iași, în calitate de Beneficiar, a finalizat implementarea proiectul ”Realizarea documentațiilor tehnice pentru restaurarea și consolidarea Bisericii ”Sf. Gheorghe Lozonschi””, cod LMI IS-II-m-B-03807, cofinanțat de Institutul Național al Patrimoniului (INP) în cadrul Subprogramul: Elaborare a documentaţiilor tehnico-economice pentru intervenţii asupra monumentelor istorice, Sesiunea de finanțare: TMI mai-iulie 2020.

Obiectivul general al proiectului: realizarea de documentații tehnico-economice specifice lucrărilor ulterioare de restaurare, reabilitare și consolidare obiectiv de patrimoniu clasa B ce dateaza din anul 1800 a fost indeplinit.

Rezultatele proiectului:

• O documentație tehnică etapa DALI finalizată si avizată de Direcția Județeană de Cultură Iași
  • Studii pe componente artistice faza DALI recepționate
  • 1 eveniment realizat in parteneriat cu Facultatea de Teologie Ortodoxă, Iași cu titlul: ”Memoria locurilor și a oamenilor din zona centrală istorică a Orașului Iași - Biserica Sf. Gheorghe Lozonschi și fostul Palatul Domnesc Mihail Sturdza”
  • Certificat de Urbanism însoțit de avize
  • Indicatoare aferente asigurării vizibilității obiectivului de patrimoniu amplasate.

Partener în cadrul proiectului a fost Facultatea de Teologiei Ortodoxă din Iași

Valoarea totală a proiectului este de: 154.609,56 lei din care valoarea finanțării acordate este de 139.148  lei.

Informaţii suplimentare se pot obţine la:

Persoana de contact, Preot Bogdan RACU, tel.0731.460.050, email: bogdanracu22@yahoo.com, Facebook: https://www.facebook.com/Parohia-Sfantul-Gheorghe-Lozonschi-Iasi-1425645154403191