Viaţa parohiei noastre - raport de activitate

Cuvinte duhovnicești Februarie 3, 2012

“ Ai sârguinţă ca să placi Celui ce te-a primit în armata Lui ! Slujeşte-i Lui cu curăţie, cu dreptate, cu înţelepciune duhovnicească şi cu feciorie strălucită. Fii râvnitor că Ilie, purtător de grijă ca Ieremia, cuminte că Iosif, curat ca Isus al lui Navi, iubitor de străini că Avraam, iubitor de săraci ca Iov, plin de dragoste ca David şi blând ca Moise. Pe cel rătăcit călăuzeşte-l , pe cel şchiop sprijină-l, pe cel căzut ridică-l, pe cel bolnav ajută-l şi fă toate câte sunt asemenea. ”(SF. EFREM SIRUL)

1. ACTIVITĂŢI CULTURAL – MISIONARE – PASTORALE
  • Grădiniţa în casa personală fără percepere de taxe de la părinţi sai din bugetul parohiei
  • Emisiuni – interviuri la postul local de televiziune M. BIT
  • Preot responsabil cu cateheza – Protoerie. Proiect “Hristos împărtăşit copiilor”
  • Cateheze cu copii la Biserică
  • Simpozion “Mitropolit Visarion Puiu“ – 15 ediţii (organizare, referate, protocol)
  • Înfiinţare A.T.O.R. Paşcani – activităţi cultural, filantropice, vizite spital municipal, activităţi liturghice, etc.
  • Slujba arhierească P.S. Calinic ca preot misionar în 2007 la Parohia „Sf. Gheorghe”
  • Seara duhovnicească la Casa de Cultură şi la parohie sub cerul liber cu o participare numeroasă (chiar şi oficialităţile locale). Tema: „CULTUL MAICII DOMNULUI”
  • Excursii la Sfintele Mănăstiri şi Ţara Sfântă
  • Organizare concert de colinde de Crăciun la Casa de Cultură