Pictarea Bisericii Sf. Gheorghe ... a început !

Viața parohiei Noiembrie 25, 2016

Biserica Sf. Gheorghe se pregăteşte să îmbrace "noi veşminte". Cu ajutorul financiar al enoriaşilor şi cu eforturile Pr. Preot Paroh Dumitru Cristea şi al Pr. Cristinel Hărmănescu, fiecare creştin care trece pragul Bisericii va fi încântat de frumuseţea dumnezeiască a picturii în frescă făurită cu măiestrie de mâinile dibace ale pictorilor.

De asemenea menţionăm că acoperișul Bisericii este din tablă de cupru, iar deasupra au fost puse cinci cruci aduse din capitala Ucrainei- Kiev. Toate au fost făcute cu ajutorul și contribuția enoriașilor din Pașcani care și-au dorit să ofere sprijinul pentru lăcașul de cult. În prealabil pereții Bisericii au fost pregătiți pentru pictura în frescă, aceasta fiind o primă parte din întreg proiectul ce se vrea  a fi realizat. Părintele Cristea a achiziţionat pentru Biserică, un sistem de încălzire prin pardoseală adus din Suedia, care deși este scump, are o eficiență crescută față de cel tradițional. Au fost puse plăcile de granit, drept donație din partea unei familii de credincioși din Pașcani.